Oddelená strava, časť IV.

Acidobázická rovnováha.

Ako sme už spomenuli, podľa Dr. Haya pozostáva ľudský organizmus predovšetkým zo zásaditých zložiek. Na základe toho sa odporúča, aby aj každodenná strava pozostávala prevažne z rastlinných potravín (zásadotvorných), aby sa nenarúšala prirodzená rovnováha organizmu. Ak sa konzumuje málo zeleniny, šalátov, surovej stravy a ovocia, môže vzniknúť nedostatok hodnotných zásaditých minerálnych látok. Organizmus sa prekyslí a musí siahnuť na vlastné zásoby minerálnych látok. Prekyslenie organizmu môže spôsobiť nielen pálenie záhy či nadúvanie, ale aj dnu, reumatické zápaly alebo ochorenia látkovej premeny (k tomu patrí aj extrémna nadváha).

Z toho dôvodu sa odporúča okrem oddelenej konzumácie jednotlivých potravín z rôznych skupín dbať aj na stravu s prevahou zásadotvorných potravín, ktoré zanechávajú v organizme kyslé zvyšky.

Z toho dôvodu sa odporúča okrem oddelenej konzumácie jednotlivých potravín z rôznych skupín dbať aj na stravu s prevahou zásadotvorných potravín a jesť menej takých potravín, ktoré zanechávajú v organizme kyslé zvyšky.

Dr. Hay zariadil potraviny bohaté na bielkoviny (mäso, salámy, ryby, syr, vajcia), ale aj rôzne sacharidy (cukor, lupané obilniny) ku kyselinotvorným potravinám. Aj káva, čierny čaj, kakao, alkohol, nikotín a niektoré lieky zanechávajú v organizme kyslé zvyšky. Okrem toho môže pod vplyvom stresu v rodine či zamestnaní, hluku, veľkého nazlostenia, náhleho zľaknutia alebo nadmerného športovania v priebehu niekoľkých sekúnd vystúpiť hodnota kyseliny v krvi.

Našťastie ľudský organizmus disponuje dobre fungujúcim pufrovacím systémom, takže tieto výkyvy sa vyrovnajú. Zdravý organizmus je okrem toho schopný všetky zaťažujúce látky odbúrať v pečeni a cez obličky, črevá, pľúca a kožu potom vylúčiť.

Dlhodobo však ani zdravý organizmus nedokáže zápasiť s nekonečným prívalom kyslých zvyškov. Okrem harmonického spôsobu života dokážeme trvalú acidobázickú rovnováhu dosiahnuť iba vtedy, ak svoj organizmus pravidelne zásobujeme všetkými životne dôležitými látkami a ak ho zbytočne nezaťažujeme nesprávnymi stravovacími návykmi, stresom a konfliktmi.

Vložiť komentár