Oddelená strava, časť II.

Tajomstvo oddeľovania

Ľudský organizmus svojím nekonečným perfekcionizmom hraničí takmer so zázrakom. Aby správne fungoval, potrebuje okrem iného optimálnu stravu, ktorá podporuje biochemické procesy pri jej spracúvaní. Tak potrebuje organizmus na trávenie bielkovín kyslé prostredie a na trávenie sacharidov zásadité prostredie.

Bielkoviny sa vo veľkom množstve vyskytujú v mäse, rybách, mlieku, mliečnych výrobkoch, syroch a vajciach. V žalúdku sa bielkoviny rozkladajú pomocou kyseliny soľnej a tráviaceho enzýmu pepsínu na malé stavebné jednotky zvané peptidy

Na sacharidy sú bohaté obilniny, chlieb, cestoviny, zemiaky a ryža. Ich trávenie je závislé od enzýmu amylázy a začína už v ústach pomocou slín, ktoré amylázu obsahujú. Aby bolo toto predtrávenie amylázou zabezpečené, má veľký význam dôkladné požutie potravy.

Keď napríklad dlhší čas žujete chlieb, ktorý obsahuje veľké množstvo škrobu (teda sacharidov), pociťujete čoraz intenzívnejšie sladkastú chuť. Je to preto, lebo žutím sa neutrálne chutiaci škrob v chlebe rozkladá na malé čiastočky, čiže predtrávi sa. V tomto procese vznikajú tzv. dextríny, ktoré majú sladkú chuť.

Ak v rámci jedného jedla prijímate zároveň väčšie množstvo bielkovín a sacharidov, podľa Dr. Haya porušíte zákony trávenia. Po konzumácii bielkovín sa v žalúdku dá do chodu produkcia kyseliny soľnej a pepsínu. Tieto šťavy obmedzujú účinok amylázy v slinách, tak že sacharidy sa nemôžu dostatočne štiepiť. Ak jete stravu obsahujúcu iba sacharidy, tvorí sa v žalúdku len nepatrné množstvo kyslých štiav a účinok amylázy je intenzívnejší. Sacharidy sú vtedy lepšie stráviteľné. Dôležitú úlohu v tráviacom procese zohráva podžalúdková žľaza (pankreas). Tento životne dôležitý orgán je nenahraditeľný.

Aby mohli komplikované a mnohoraké procesy trávenia bez problémov fungovať, nesmieme podžalúdkovú žľazu zaťažovať. Ak sa napríklad neustále nesprávne kombinujú potraviny a konzumujú sa vo veľkých množstvách, môže dôjsť v dôsledku preťaženia podžalúdkovej žľazy k spomalenému alebo nedostatočnému tráveniu. Ak sa potom neúplne strávené časti potravy nachádzajú pridlho v čreve, môžu sa pôsobením tepla a vlhkosti vytvárať kvasné a hnilobné produkty. Tieto odpadové látky sa odbúravajú prostredníctvom pečene.

Z toho vyplýva, že nevhodne zostavená strava zbytočne zaťažuje nielen tráviaci systém zbytočne zaťažuje nielen tráviaci systém, ale aj orgány dôležité z hľadiska látkovej premeny, napríklad pečeň.

V ďalšej časti si povieme niečo o  princípoch fungovania oddelenej stravy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *